Elipsa harmoniczna
Elipsa harmoniczna to technika stosowana w harmonii, polegająca na celowym pominięciu pewnych akordów, które byłyby normalnie oczekiwane w danej progresji harmonicznej. Pominięcie tych akordów tworzy wrażenie uproszczenia harmonii lub nadania jej bardziej otwartego charakteru, bez osłabiania ogólnej struktury utworu.
W klasycznej teorii harmonii, akordy często występują w określonych sekwencjach, na przykład w ramach funkcjonalnej harmonii opartej na relacjach Tonicznych, Dominantowych i Subdominantowych. Elipsa harmoniczna polega na tym, że pewne akordy w tej sekwencji są pomijane, ale mimo to cała progresja zachowuje sens i logikę harmoniczną. Jest to szczególnie skuteczna technika w nowoczesnej muzyce, gdzie kompozytorzy i aranżerzy poszukują bardziej subtelnych lub nieoczywistych rozwiązań harmonicznych.
Przykład: w typowej progresji II-V-I w tonacji C-dur (d-moll7, G7, Cmaj7), kompozytor może pominąć akord II (d-moll7) i przejść bezpośrednio z Dominanty (G7) do Toniczki (Cmaj7), co stworzy krótszą, ale nadal zrozumiałą progresję V-I.
Elipsa harmoniczna pozwala na większą swobodę w budowaniu harmonii, dodaje element zaskoczenia i otwartości, a jednocześnie może zachować klarowność muzycznej struktury.