Improwizacja. Blues.

Jak zamawiać?
Improwizowanie w Bluesie wydaje się, w porównaniu z jazzem, łatwe. Prosta forma, w której trudno zginąć z powodu wyraźnych zwrotów harmonicznych. Skala bluesowa nakładana na wszystkie akordy.
Możliwość odstępstw od perfekcyjnej intonacji, timu. Wreszcie – stosunkowo prosta rytmika.

Nic zatem dziwnego, że zdobył sobie Blues tylu zwolenników wśród niezliczonej rzeszy amatorskich gitarzystów, pianistów czy dęciaków.
Z drugiej strony, grywany przez mistrzów, wirtuozów i poetów, stał się muzyką wysoce artystyczną, bezkompromisową i niekwestionowaną sztuką muzyczną.

Wielką wartością w Bluesie jest miejsce dla wszystkich. Każdy, bez względu na stopień muzycznego zaawansowania, znajdzie w nim coś dla siebie.
Improwizator jazzowy przystanie przy nim na trochę. Będą też tacy, którzy zostaną z Bluesem na zawsze.

Melodyka Bluesa, a zwłaszcza jego „blue notes” świetnie sprawdzają się w innych gatunkach muzycznych, będąc znakomitym uzupełnieniem solówek opartych na pentatonice.
Publikacja „Krzysztof Kralka. Improwizacja. Blues” koncentruje się na nauce bluesowej improwizacji melodycznej, z uwzględnieniem kontekstu harmonicznego i powierzchownej analizie innych elementów Bluesa (historii, warstwy tekstowej, rytmiki i innych).

Publikacja umieszczona jest na nośniku cyfrowym (płyta DVD-rom ) i przeznaczona jest do odtwarzania w w przeglądarce internetowej  komputera (Chrome, Firefox, Internet Explorer itp.).  Dźwięki – w formacie mp3 i flash. Nuty – w formacie pdf.

UWAGA. PUBLIKACJA PRZEZNACZONA JEST DLA MUZYKÓW GRAJĄCYCH NA INSTRUMENTACH W STROJU C, Bb i Eb. NIE TRZEBA WYBIERAĆ PRZY ZAMÓWIENIU.

Poniżej kilka spośród kilkuset jej multimedialnych stron.

Przykłady zastosowania wybranych skal bluesowych. W publikacji – rozpisane w nutach, z licznymi ćwiczeniami (żeby posłuchać, kliknij na ikonę”play”).

Pentatonika bluesowa    Pentatonika bluesowa
Pentatonika bluesowa    Pentatonika bluesowa
Hexatonika bluesowa    Hexatonika bluesowa
, Heptatonika bluesowa    Heptatonika bluesowa
Heptatonika bluesowa 2    Heptatonika bluesowa 2
Skala bluesowa enneatoniczna    Skala bluesowa enneatoniczna
Skala bluesowa modyfikowana    Skala bluesowa modyfikowana
Skala bluesowa minor-major    Skala bluesowa minor-major

Ponad 500 wysokiej jakości podkładów bluesa, w różnych stylach i tonacjach, w formacie mp3.
Z wygodnym dostępem dla muzyków grających na instrumentach in C, in Bb, in Eb. 

Ponad setka wzorów (patternów) w różnych stylach, pogrupowane w czterotaktach, z nutami, przykładami i podkładami do nauki.

 

Przykłady aranżacji, z partiami poszczególnych instrumentów.

 

Jak zamawiać?